Možná se ti někdy stalo, že si se dívala na vyúčtování za energie a zjistila, že utrácíš při podobném bytě nebo domě mnohem víc než tvoji známí. Může to být například tím, že máš domácnost s velkými energetickými ztrátami. Jak to můžeš poznat a hodí se ti to?
Hodnocení energetické náročnosti je dost objektivní
Samotné hodnocení se dělá na několik tříd podle abecedy. Pochopitelně nejlepší možný výsledek, kterého můžeš dosáhnout je třída A s nějakým plusem navíc. Nejhorší jsou pak třídy G či H. Ke každé máš navíc i popisek ve slovní podobě jako například „Mimořádně nehospodárná“. Tyto popisky ještě napomáhají tomu, aby i lidé bez technologických znalostí dokázali porovnat náročnost domácnosti.
Základ tvoří pochopitelně spotřebiče
Základní veličinou při zjišťování náročnosti domácnosti jsou pochopitelně spotřebiče. Většina z moderních spotřebičů má v dokumentaci nebo na nálepce uvedenou energetickou třídu do které spadá. Čím úspornější jsou, tím jsou pochopitelně i dražší, ale rozdíly v tom najdeš v rámci stokorun. Pokud k nim dokumentaci nemáš, tak si můžeš nechat spotřebič přeměřit od elektrikáře, který podle hodnot dokáže zařadit spotřebič do konkrétní skupiny.
Svoji váhu má i druh osvětlení a specifikace stavby
Světelnost v domácnosti je další důležitý faktor. Každopádně pokud nemusíš svítit tak často, dělá to tvoji domácnost hospodárnější a stejně tak to ovlivňuje technologie, kdy jsou nejúspornější LED diodová světla.
Tou poslední a nejhůře ovlivnitelnou záležitostí je potom samotný stav domácnosti. Pokud totiž máš domácnost bez kvalitního vnějšího zateplení a se starou střechou, tak se spousta tepla ztrácí skrze tyto materiály. Velký podíl na energetické třídě tvojí domácnosti tak má i úroveň zateplení a těsnění domácnosti na místech, kde se dělají takzvané tepelné mosty a přes ně můžeš „topit pánu bohu do oken“.
Napsat komentář